PODIUMART & SUPRAREALISM & ICONOGRAPHY
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» O noua tabara de pictura in Maramures
EUGEN BRATFANOF EmptyLun Mai 14, 2012 4:11 pm Scris de arbex

» Tabara de initiere in pictura hobby art in Maramures
EUGEN BRATFANOF EmptyMier Apr 20, 2011 10:58 am Scris de arbex

» PETER JECZA
EUGEN BRATFANOF EmptyLun Mai 17, 2010 8:36 am Scris de Admin

» HOTARÂRE nr. 518 din 7 aprilie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind exportul definitiv sau temporar al bunurilor culturale mobile
EUGEN BRATFANOF EmptyLun Mai 17, 2010 8:19 am Scris de Admin

» Enciclopediei Artistilor Romani Contemporani- anunt pentru artistii profesionisti
EUGEN BRATFANOF EmptyLun Mai 17, 2010 8:13 am Scris de Admin

» Tabara de pictura Hobby Art
EUGEN BRATFANOF EmptyMar Mai 11, 2010 4:39 pm Scris de arbex

» Raport despre rezidenta la ICR Venetia - iunie/noiembrie 2009
EUGEN BRATFANOF EmptySam Apr 03, 2010 10:55 am Scris de Admin

» TWILIGHT VISIONS: SURREALISM, PHOTOGRAPHY, AND PARIS
EUGEN BRATFANOF EmptyVin Mar 05, 2010 3:59 pm Scris de Admin

» JOSEPH BEUYS: “We Are the Revolution”
EUGEN BRATFANOF EmptyVin Mar 05, 2010 3:56 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Galerie


EUGEN BRATFANOF Empty
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 18, Joi Iul 22, 2021 2:02 am
Sondaj

EUGEN BRATFANOF

In jos

EUGEN BRATFANOF Empty EUGEN BRATFANOF

Mesaj  Admin Vin Mar 05, 2010 3:51 pm

EUGEN BRATFANOF Bratfanof1
EUGEN BRATFANOF


In vremea kitsch-ului fantasy si grotesc, in vremea noului suprarealism, care inunda galeriile de pe deviant art, imprastiindu-se ca uleiul digital pe bloguri, e reconfortant sa vezi si un pictor suprarealist "old school", care picteaza cu vopseluri si pensule pe panza si care, in ciuda succesului, "refuza cu indarjire propuneri de mediatizare".



La Eugen Bratfanof am gasit acea lume a suprarealismului ocolita -sau sarita- de multi artisti: oniricul din faza premergatoare viselor autentice, acea stare de veghe si semitrezie, cand sunetele si formele mediului se combina. As merge pana acolo unde sa invoc un trip fantastic, plin de fantasme hipnagogice. Ceea ce te frapeaza dupa ce te trezesti e ca toata constructia asta suprarealista, cu linii fine dar ferme, se invarte in jurul omului. Bratfanof e portretist. Nu picteaza sori violeti, abstractiuni sau girafe in flacari, desi influentele maestrului sunt acolo.



Oamenii lui Eugen Bratfanof sunt pictati in culori moi si forme lichide, topindu-se unii intr-altii intr-o simbioza linistita, caci desi fac parte din alta lume, nu e una a irationalului violent sau grotesc, ci a amintirilor difuze ale unei copilarii adormite sub praf de gutui si de vacanta la bunici. Unele portrete nu sunt lipsite nici de de o oarecare nuanta de burlesc, altele sunt mai degraba bizare, altele sunt inmuiate intr-o estetica decadenta cu iz de vodevil.



Eugen Bratfanof s-a nascut in 1941, a studiat la liceul Nicolae Tonitza, apoi la Institutul Nicolae Grigorescu; locuieste in Tulcea, unde picteaza toata ziua. Lucrarile sale se pot vedea frecvent, expuse spre vanzare in galerii bucurestene. De ce nu si o expozitie?, o intreb pe fiica sa, Florentina. Pentru ca "Lucrarile lui se vand mai repede decat ar fi vreme sa le adune intr-o expozitie".

Si tot ea ne spune ca la Galeria Dominus de la parterul TNB au venit sase noi tablouri semnate Eugen Bratfanof. Dati o fuga sa le vedeti cat inca mai sunt acolo sau, daca vreti sa va delectati cu o galerie mult mai vasta, o gasiti pe site-ul pictorului. Daca va intereseaza si mai mult, criticul Tudor Octavian a scris si o carte despre pictorul Bratfanof, in care se gasesc reproduceri dupa lucrarile sale.

=============================================================

articol de Cristina Petrescu publicat pe METROPOTAM

Admin
Admin

Mesaje : 83
Data de înscriere : 21/11/2008
Varsta : 53
Localizare : Timisoara- Romania

https://podiumart.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum