PODIUMART & SUPRAREALISM & ICONOGRAPHY
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» O noua tabara de pictura in Maramures
Expunere pe centimetri patrati de pixeli: EmptyLun Mai 14, 2012 4:11 pm Scris de arbex

» Tabara de initiere in pictura hobby art in Maramures
Expunere pe centimetri patrati de pixeli: EmptyMier Apr 20, 2011 10:58 am Scris de arbex

» PETER JECZA
Expunere pe centimetri patrati de pixeli: EmptyLun Mai 17, 2010 8:36 am Scris de Admin

» HOTARÂRE nr. 518 din 7 aprilie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind exportul definitiv sau temporar al bunurilor culturale mobile
Expunere pe centimetri patrati de pixeli: EmptyLun Mai 17, 2010 8:19 am Scris de Admin

» Enciclopediei Artistilor Romani Contemporani- anunt pentru artistii profesionisti
Expunere pe centimetri patrati de pixeli: EmptyLun Mai 17, 2010 8:13 am Scris de Admin

» Tabara de pictura Hobby Art
Expunere pe centimetri patrati de pixeli: EmptyMar Mai 11, 2010 4:39 pm Scris de arbex

» Raport despre rezidenta la ICR Venetia - iunie/noiembrie 2009
Expunere pe centimetri patrati de pixeli: EmptySam Apr 03, 2010 10:55 am Scris de Admin

» TWILIGHT VISIONS: SURREALISM, PHOTOGRAPHY, AND PARIS
Expunere pe centimetri patrati de pixeli: EmptyVin Mar 05, 2010 3:59 pm Scris de Admin

» JOSEPH BEUYS: “We Are the Revolution”
Expunere pe centimetri patrati de pixeli: EmptyVin Mar 05, 2010 3:56 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Galerie


Expunere pe centimetri patrati de pixeli: Empty
Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 18, Joi Iul 22, 2021 2:02 am
Sondaj

Expunere pe centimetri patrati de pixeli:

In jos

Expunere pe centimetri patrati de pixeli: Empty Expunere pe centimetri patrati de pixeli:

Mesaj  Admin Dum Mar 08, 2009 9:10 pm

Galeriile de arta on-line, interfata intre artist si cumparator
06 DECEMBRIE 2006

Galeria Orizont, unul din reperele cele mai importante ale pietei de arta din Romania, n-a pasit in era noilor tehnologii: "Nu, imi pare rau, noi nu ne ocupam cu tranzactii online. E adevarat, cand am decis sa facem un site, cineva s-a gandit ca vom organiza si vanzari online, asa ca pe site-ul nostru apare scris, ca «lucrarile pot fi cumparate si online, in lei sau valuta», dar nu am facut acest lucru pana acum. ".
1 foto 0 audio 0 video 0 alte fisiere

Galeriile de arta on-line, interfata intre artist si cumparator

Colectionarul de arta isi permite, de cele mai multe ori, sa fie comod. Pasiunea sa pentru frumos trebuie hranita cat mai des, cu opere ale caror notorietate si pret pot varia de la o saptamana la alta, dar care trebuie sa-i fie permanent la dispozitie. De aceea, galeriile virtuale de arta, o raritate in urma cu cativa ani, au inceput sa joace si in Romania un rol din ce in ce mai important. Dincolo de caracterul inca rudimentar al celor mai multe site-uri de profil, pentru care platile prin card raman un domeniu de explorat, piata de vanzari online a operelor de arta este in crestere si in Romania. Oferta cea mai bogata se gaseste pe "portalurile de arte plastice", care grupeaza domenii variate, de la arta naiva si religioasa pana la arta fotografica si decorativa. Dan Tudor, fondatorul site-ului www.gallerya.ro, ne-a prezentat pasii pe care i-a facut pana sa ajunga la deschiderea unei galerii virtuale de arta: "Am inceput prin strangerea de informatii de la artisti plastici. Am format astfel o baza de date, care, in acest moment, cuprinde peste 9200 de nume. Site-ul gallerya.ro e construit ca o interfata intre acesti artisti si cumparatori". Partea cea mai interesanta este ca acest site nu percepe nici un comision si nu se implica efectiv in tranzactii. "Fiecare artist isi poate expune cate patru lucrari si isi lasa datele de contact pe site, alaturi de fotografiile lucrarilor. Noi "traim" din publicitate si din abonamentele colectionarilor la un site complementar, www.tudor-art.com, care ofera informatii despre piata tranzactiilor si licitatiilor operelor de arta". Pentru alte portaluri, cuvantul cheie este "e-mail". E vorba despre site-uri precum www.podiumart.com, care anunta sec pe pagina de contact ca e-mail-ul este calea principala de legatura, iar comisionul perceput este de 20% din valoarea tranzactiei, procentul standard de pe piata, oferindu-se o reducere in cazul cumpararii mai multor lucrari. Artisti din domenii diferite, de la pictura la design si sculptura, pot fi contactati direct, datele personale si biografiile acestora fiind prezentate alaturi de lucrari. Pe de alta parte, acelasi site anunta ca, in Romania, platile online nu sunt o optiune, transferul bancar sau cecurile fiind singurele alternative. In cazurile unor portaluri precum artline.ro sau fad.ro, care prezinta vizitatorilor oferte foarte variate, ajungand pana la arta monumentala si restaurare, e-mail-ul este calea unica de comunicare. Trebuie spus ca in cazul site-urilor individuale ale artistilor plastici succesul e unul modest si nu tine de vizibilitatea site-ului. Pictorul Radu Gheorghe Augustin ne-a marturisit ca, in ultimele trei luni, din cei peste 1.000 de vizitatori ai site-ului sau, doar 2 au devenit si cumparatori. Leontin Paun, care expune pe site-ul fine-art.ro, ne-a spus ca din cei peste 500 de vizitatori, majoritatea sunt din strainatate si ca pana la dezvoltarea instrumentului de plata prin card, putine lucrari isi gasesc cumparatori. (C.S.D.)
===============================================

articol preluat din ziarul GANDUL

Admin
Admin

Mesaje : 83
Data de înscriere : 21/11/2008
Varsta : 53
Localizare : Timisoara- Romania

https://podiumart.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum